Nie garb się! Usiądź prosto! – ile razy mówisz to swoim dzieciom, które oglądają telewizję? Założę się, że kilka razy dziennie 🙂 Nasza ekspertka – Dorota Wasilewska – fizjoterapeutka podpowiada jak uczyć dzieci zdrowych nawyków podczas oglądania telewizji.

Jedną z najbardziej optymalnych pozycji jest siad na kokardkę czyli siad skrzyżny.

Aby dziecko utrzymało prawidłową postawę, najpierw musi poczuć swoją miednicę (pośladki, guzy kulszowe).

Unikaj strofowania: Wyprostuj się! Wciągnij łopatki! Nawet jeśli dziecko przez jakiś czas będzie siedziało „prosto”, za chwilę znowu wróci do pozycji żółwia.

Co robić w takich przypadkach?

Delikatnie unosimy mostek dziecka, przytrzymując klatkę piersiową.

Aby pomóc utrzymać dziecku pozycję na kokardkę (siad skrzyżny) możemy zastosować tzw. beret sensomotoryczny – poduszkę, która będzie dziecko wywracała z równowagi w zależności, w którą stronę się przechyli.

Poduszkę sensomotoryczną można kupić w każdym sklepie rehabilitacyjnym lub przez Internet.

Siad płotkarski – kolejna dobra pozycja do oglądania telewizji. Można go wykonywać na obie strony ciała (jak? – zobacz wideo).

Siedzenie na krzesełku o odpowiednio dostosowanej wielkości jest ok. Pamiętaj jednak, że dziecko powinno mieć miednicę i plecy oparte o oparcie.

Czego lepiej unikać?

Siad płaski nie jest najlepszym pomysłem, szczególnie dla dzieci z różnego rodzaju problemami: słabe mięśnie brzucha czy ud.

Co poza postawą?

Rób dziecku przerwy podczas oglądania telewizji – to ważne dla ich kręgosłupa i postawy. Spędzaj czas razem z dzieckiem i razem pracujcie nad dobrymi nawykami, nie tylko podczas oglądania telewizji 🙂 🙂

W materiale wideo wystąpiła Dorota Wasilewska – fizjoterapeutka specjalizująca się w terapii niemowląt i dzieci. Absolwentka warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2011 roku pracująca w prywatnej klinice rehabilitacyjnej.Uczestniczka wielu kursów z zakresu rehabilitacji

Zobacz koniecznie inne materiały z działu JUNIOR:

Napoje dla małego sportowca

Przekąski dla małego sportowca

Programowanie dziecka dietą

Baw się i ćwicz – siłownia na kółkach na placu zabaw