Jeśli macie już dość aptecznych syropów, które w składzie mają głównie cukier i wodę, wypróbujcie domowy syrop na przeziębienie z naszego przepisu. Trzy proste składniki dobrej jakości wystarczą do zrobienia porządnej porcji. Może go pić cała rodzina!

Są różne szkoły na temat podawania miodu małym dzieciom.

Ja przychylam się do zdania, że nie powinno się podawać go dzieciom przed ukończeniem pierwszego roku życia. Miód do wbrew pozorom silna substancja, która naprawdę może uczulać. Kilkuletnie dzieci oraz dorośli mogą, a nawet powinni spożywać dobry miód – ze sprawdzonego źródła. Ten z supermarketu jest nic nie warty. Ludzie chętniej kupują miód płynny, a każdy naturalny miód się krystalizuje.

Co robią  firmy produkujące miód przemysłowo?

Rozgrzewają go i ponownie przelewają do słoika. Taki miód nie ma już żadnych wartości odżywczych (traci je już w 45 stopniach). Równie dobrze moglibyśmy jeść cukier.

Z całego serca polecam wyszukać sobie sprawdzonego dostawcę miodu – może ktoś ze znajomych ma pasiekę? A może macie okazję kupić prawdziwy miód podczas wakacji na wsi? Poszukajcie, bo warto!

Składniki:

1 szklanka miodu lipowego (może być inny, ale lipowy jest najlepszy na przeziębienie, poza tym dzieci go lubią :))

1 szklanka świeżego soku z cytryny

1 główka czosnku – obrane i przeciśnięte przez praskę ząbki

Przygotowanie:

  1. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy w szklanym naczyniu. Zakręcamy i wstawiamy do lodówki. Czekamy 3 dni. Po tym czasie domowy syrop na przeziębienie jest gotowy.
  2. Syrop przechowujemy w lodówce do miesiąca.

Domowy syrop na przeziębienie: dawkowanie – profilaktycznie:

Dzieci – 1 łyżeczka dziennie

Dorośli – 1 łyżka dziennie

Dawkowanie w przypadku choroby: 1 łyżeczka/łyżka co kilka godzin.

Przepis pochodzi z bloga Mela Niedziela. O jedzeniu – znajdziesz tam proste, wegetariańskie przepisy dla całej rodziny 🙂

Zobacz również:

Naturalnie skuteczne metody w walce z przeziębieniem

Budowanie odporności metodami naturalnymi

Zakwas z buraków – zdrowy i prosty – nie tylko na święta!