Lato właśnie się zaczyna, a tu jeszcze przydałoby się podrasować sylwetkę, dlatego, mimo upałów, trenujesz jak szalona. Na zewnątrz już całkiem ciepło, więc nawet w klimatyzowanych salach treningowych jakby więcej potu na czole i wszędzie indziej 😉 Słyszałaś, że trzeba dużo pić (przynajmniej 1,5 l wody mineralnej dziennie), no ale przecież trenujesz więc chyba musisz sięgnąć po coś specjalistycznego – o tym na każdym kroku przekonują Cię producenci napojów izotonicznych. Na sklepowych półkach i w fitness klubach pięknie prezentują się kolorowe butelki-bidony wypełnione magicznym płynem w najrozmaitszych smakach, który ma Ci zagwarantować świętną dyspozycję treningową. Zwykła woda jest passé…

A tak właściwie o co chodzi z tą izotonicznością?

W dużym uproszczeniu napój izotoniczny to taki, który ma takie samo ciśnienie osmotyczne jak Twoje płyny ustrojowe i dzięki temu szybko i sprawnie uzupełnia utraconą podczas wysiłku wodę, mikroelementy i (w niewielkim stopniu) węglowodany.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że przemysłowe izotoniki to produkt przepełniony sztucznymi składnikami tzn. zawierają m.in. sztuczne aromaty, barwniki i substancje słodzące. Taki napój o smaku pomarańczowym nie ma nic wspólnego z tymi owocami. Nie daj sobie wmówić, że jest to niezbędny produkt, który powinien Ci towarzyszyć przy każdym treningu – szkoda zdrowia i kasy! Zazwyczaj podczas wysiłków trwających do godziny wystarczy sama woda mineralna albo z dodatkiem soku z cytryny czy innych cytrusów. W przypadku dłuższych treningów, podczas których dodatkowo mocno się pocimy znacznie lepiej sprawdzi się jednak właśnie napój izotoniczny.

Ale czy faktycznie musisz sięgać po przemysłowe izotoniki?

Nie, nie musisz. Możesz zaoszczędzić trochę zdrowia i pieniędzy przygotowując taki napój w domu. Internet jest pełen przepisów na smaczne, naturalne, domowe izotoniki – sama już wybierzesz co jest najlepsze dla Ciebie. Najbardziej popularne są te na bazie wody, ale równie dobrze możesz robić izotoniki na bazie naparów z herbaty czy mięty.

cytryny-1

Podstawowy przepis:

  • 1,5 l wody źródlanej/mineralnej
  • sok z 1 cytryny
  • 2-3 łyżki miodu
  • 1/3 łyżeczki soli

Dobra rada: Staraj się nie pić bardzo zimnych izotoników ani wody (szczególnie jeśli popijasz je w trakcie wysiłku), ponieważ wolniej opuszczają żołądek i tym samym wolniej nawadniają, a zalegając w brzuchu obniżają komfort wykonywania ćwiczeń.

A więcej na temat izotoników, m.in, czy można pić je karmiąc piersią oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego napoju, mówię w poniższym filmiku.