Widziałyście ostatnio dziwnie poklejonych taśmą sportowców? Zastanawiacie się, co to jest? To plastrowanie dynamiczne, inaczej kinesiotaping – metoda lecznicza pomagająca zwalczać dolegliwości bólowe i obrzęki oraz wzmacniająca mięśnie.

Adam Pawelec (Lifestylemed) osteopata i nasz specjalista w dziedzinie zdrowia, radzi, jak można ją wykorzystać w ciąży i po.

Okres ciąży to czas zmian w organizmie, które często niosą ze sobą bolesne konsekwencje. Jedną z głównych dolegliwości kobiet są wtedy bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i krzyżowym. Plastrowanie dynamiczne, dzięki oddziaływaniu sensorycznemu na układ mięśniowo-powięziowy, redukuje napięcia lokalne. Wpływa też na dysfunkcje oddziałujące na obszar bólowy, a znajdujące się w innych odcinkach ciała.

Rozwijający się płód zmniejsza przestrzeń pomiędzy narządami wewnętrznymi, co bezpośrednio oddziałuje na ich napięcie, a co za tym idzie dolegliwości bólowe w obrębie brzucha, tendencje do zaparć, a także rozciągnięcie mięśni brzucha. Poprawne plastrowanie brzucha umożliwia całkowitą lub częściową redukcję wszystkich tych objawów.

W okresie ciąży kobiety skarżą się również na obrzęki nóg. Aplikacje limfatyczne oddziałują na system powięziowy, redukując jego napięcie, co zmniejsza obrzęk i usprawnia ruchomość całej kończyny. Stosując kinesiotaping jako metodę pomocniczą osteopatycznego drenażu limfatycznego, można pozbycia się obrzęku na długi czas lub na okres całej ciąży.

W czasie karmienia natomiast piersi są narażone na różne obciążenia. W przypadku nieregularnego opróżniania piersi z mleka przez dziecko, tworzą się nawały mleczne, które powodują napięcia struktur mięśniowo-powięziowych piersi, a także drażnienie receptorów układu nerwowego. Kinesiotaping umożliwia redukcję tego napięcia, poprzez uwolnienie pomiędzy skórą a powięzią przestrzeni, która jest konieczna do usunięcia nawałów mlecznych. Wartością dodaną okazuje się przyciągnięcie uwagi dziecka oklejoną kolorowymi plastrami piersią.

Ważne jest, aby kinesiotaping wykonany był przez wyszkolonego fizjoterapeutę, który przeprowadzi właściwe testy przesiewowe, oceni przesuwalność systemu mięśniowo-powięziowego i na tej podstawie dobierze najbardziej korzystne techniki plastrowania.

Zobacz również:

Drenaż limfatyczny w ciąży – dlaczego warto?

Bóle pleców w ciąży – jak możesz sama sobie pomóc?

Zbawienne picie wody w ciąży 

(foto ze str: olteam.pl)