Viparita karani, czyli odwrócony wodospad, ma niezwykle dobroczynny wpływ na układ hormonalny (niezwykle ważne w i po ciąży:)!
Viparita karani, wykonywana w wersji podpartej, w łagodny sposób pomaga uregulować gospodarkę hormonalną, uspokoić układ nerwowy, otworzyć klatkę piersiową, poprawia krążenie. Działa wspomagająco w przypadku występowania depresji poporodowej. Ponieważ pozycje odwrócone zmniejszają pobudzenie sympatycznego układu nerwowego, dzięki ich wykonywaniu możemy kontrolować nadciśnienie tętnicze. W viparita karani nadmierne pobudzenie części współczulnej jest doskonale redukowane. U kobiet cierpiących z powodu wysokiego ciśnienia krwi czy ogólnego wyczerpania neurony zmęczone są nadmierną aktywnością, dlatego potrzebują odpoczynku. Relaksacja, która jest uzyskiwana podczas wykonywania pozycji odwróconych, powoduje redukcje stresu wywołanego nadmierną aktywnością układu współczulnego. Wiele osób podczas wykonywania inwersji ma uczucie jakby zapadało w sen, co świadczy o tym, że ich układ nerwowy potrzebuje wyciszenia. Pozycje odwrócone mogą służyć również jako metoda leczenia migrenowych bólów głowy. Wykonywanie viparita karani jest korzystne zarówno przed ciążą jak i po porodzie (redukcja stresu, stabilizacja układu hormonalnego), ale trzeba zaznaczyć szczególną korzyść z wykonywania tej pozycji podczas ciąży. Wzrost parametrów sercowych w tej pozycji jest porównywalny do tego, co można osiągnąć podczas ćwiczeń aerobowych. Jest to osiągane bez wywoływania niepotrzebnych przeciążeń. Krew przepływa spokojnie
i jest dostarczana do wszystkich organów, więc pozycja jest korzystna zarówno dla matki jak i jej nienarodzonego dziecka. Dodatkowo wyższe ułożenie nóg powoduje zmniejszenie obrzęków, szczególnie dokuczliwych w zaawansowanej ciąży i podczas upałów.