O co pytają mamy, które chcą wrócić do treningów po urodzeniu dziecka? Czy ich obawy są uzasadnione? Dlaczego warto być aktywną po porodzie? Odpowiada Milena Kozłowska – trenerka.

Najczęściej są to pytania, które dotyczą możliwości efektywnego trenowania i powrotu do figury sprzed ciąży. Dziewczyny, z którymi ćwiczę odkrywają przyjemność ćwiczenia w grupie i wzajemnego dzielenia się obawami.  W tym mini poradniku postaram się odpowiedzieć na kilka waszych wątpliwości.

1. Kiedy najlepiej zacząć trening po ciąży?

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych po porodzie musisz zawsze skonsultować to z lekarzem i poprosić o jego zgodę. To ważne dla twojego bezpieczeństwa, gdyż niewygojone rany podczas wysiłku fizycznego mogą zostać podrażnione i mogą się odnowić. A tego żadna z nas tego nie chce. Warto też sprawdzić rozejście mięśnia prostego przed albo na zajęciach (zapytać trenera!). Każda mama gotowa na aktywność fizyczną zazwyczaj trafia na zajęcia dla „mam z pociechami” w okresie 6-8 tygodni po porodzie fizjologicznym i 12 tygodni po cesarskim cięciu. Są też kobiety, które za zgodą lekarza wcześniej podejmują aktywność fizyczną ale to bardzo indywidualna sprawa dla każdej z was. Oczywiście na takie zajęcia można też chodzić bez dziecka.  Obecność maleństwa nie jest obowiązkowa. Każda z was powinna zapewnić sobie komfort psychiczny. Możecie zabrać dziecko jeśli chcecie aby było cały czas przy was albo zostawić je we „właściwych rękach” i odsapnąć:)

2. Na co powinnam uważać podczas ćwiczeń?

Rozpoczęcie treningów po połogu lub powrót do ćwiczeń powinien być przed wszystkim powolny. Podstawą jest bezpieczeństwo i sprawdzenie swoich możliwości bez nagłego „forsowania się”.
Trening po porodzie powinien być prowadzony w tempie umiarkowanym! Pamiętaj, że zawsze możesz zrobić sobie przerwę – bo ćwiczysz dla siebie i to twoje samopoczucie jest najważniejsze. Czym powinien się charakteryzować trening po ciąży? Ćwiczenia zaraz po ciąży powinny zawierać statyczne ćwiczenia wzmacniające, w tym ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy czyli mięśnie dna miednicy i mięśnie grzbietu, pośladków, klatki piersiowej.
Aktywność po porodzie to również trening prawidłowej postawy, zapobiegający wadom i dolegliwościom bólowym kręgosłupa w kolejnych latach. Warto w tym momencie wspomnieć o prawidłowych czynnościach w ciągu dnia takich jak podnoszenie, odkładanie malucha aby nadmiernie nie obciążać swoich pleców. Młode mamy powinny o tym myśleć bo to częsta dolegliwość przy małym dziecku;)
Jeśli karmisz piersią, powinnaś nakarmić dziecko przed treningiem, ponieważ do 1,5 godziny po wysiłku może utrzymywać się stężenie kwasu mlekowego w mleku i może ono dziecku nie smakować. Nie powinnaś też podejmować się wykonywania ekstremalnych treningów fizycznych, o bardzo dużej intensywności, ponieważ możesz stracić pokarm. Choć to raczej rzadkość!:)

3. Jakie treningi będą dla mnie najlepsze?

Polecam szczególnie zajęcia stworzone specjalnie dla kobiet po ciąży, w których możesz uczestniczyć w obecności swojego malucha.
Polecane są przede wszystkim spacery, aktywne spacery z wózkiem, nordic walking, pilates (jeśli nie występuje rozstęp mięśnia prostego brzucha-kresy białej!), joga. Odradza się wizyt na basenie w czasie i zaraz po połogu – pływania czy aqua aerobiku, ponieważ w wodzie basenów, akwenów publicznych występują bakterie, które mogą wywołać zapalenie piersi i dróg rodnych.
Następny krok to trening wzmacniający i funkcjonalny, który zapewni Ci stymulację mięśni do pracy siłowej. Jest to szczególnie przydatne wraz z rosnącymi kilogramami twojego dziecka;) Ponadto nie zapominaj o treningu prozdrowotnym i rozciągającym. To ważne by rozluźnić zmęczone i przykurczone mięśnie po całym dniu (a często i nieprzespanej nocy).
Możesz trenować pod okiem trenera personalnego co na pewno będzie korzystne dla Ciebie ze względu na ustalony indywidualnie i kontrolowany zestaw ćwiczeń.
Coraz więcej klubów fitness ma w swojej ofercie zajęcia dla Mam. Ta oferta jest coraz szersza i ciekawsza więc z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Zawsze warto skonsultować się wcześniej z trenerem fitness (nie obawiaj dopytać o kwalifikacje!) lub z doświadczonym fizjoterapeutą czy wybrany „trening po ciąży” jest odpowiedni akurat dla Ciebie .

Powodzenia!

Zobaczcie co o zajęciach dla mam powiedziały nasze zaprzyjaźnione mamy🙂

foto: Milena Kozłowska