W ramach cyklu SUPERORGANIZM SUPERMAMY, Marta Mieloszyk – Pawelec – nasza ekspertka w dziedzinie urody i zdrowia – radzi: rozstępy w czasie ciąży i po porodzie – jak z nimi walczyć. Co pomaga, czego unikać.
Dlaczego się pojawiają się rozstępy?
W okresie ciąży dochodzi do nadmiernego rozciągania skóry, zmiany jej kondycji na skutek wahań hormonalnych i napięć w obszarze powłok brzusznych. Zmienia się elastyczność skóry i ukrwienie oraz napięcie mięśniowe.
Co możemy zrobić?
Koniecznie wybrać się z wizytą do osteopaty lub terapeuty zajmującego się drenażem limfatycznym, aby zredukować napięcia mięśniowe, poprawić ukrwienie i odpływ limfy. Dzięki temu skóra będzie lepiej odżywiona, elastyczna i odporna na rozciąganie.
Ważne jest również wprowadzenie zbilansowanej diety, bogatej w kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, które znajdziemy np. w oleju rzepakowym z pierwszego tłoczenia.
Dlaczego to takie istotne? – kwasy tłuszczowe budują błony wszystkich naszych komórek, wchodzą też w skład spoiwa skórno-naskórkowego i ceramidów, które zapobiegają nadmiernej ucieczce wody z naskórka i wpływają na giętkość i sprężystość skóry. Dla dzidziusia też są niezbędne – kwas DHA jest potrzebny do prawidłowego rozwoju mózgu, a nam pozwoli uniknąć ewentualnej depresji poporodowej.
W codziennej pielęgnacji ciała stosować dobre oleje, np. z awokado, arganowy i mleczka nawilżające, najlepiej zakupione w profesjonalnym gabinecie lub aptece, żeby substancja aktywna np. kwas hialuronowy była w liposomach (czyli nośniku zapewniającym przenikanie na odpowiednią głębokość), wcale nie muszą być te z napisem „na rozstępy”.
Po ciąży i okresie karmienia już możemy szaleć i włączyć specjalne terapie z zakresu kosmetologii medycznej i medycyny estetycznej. Tu potrzebny będzie długofalowy i kompleksowy plan działania oparty o zabiegi odnowy komórkowej i biostymulacji:
– Sculptra – terapia z kwasem polimlekowym korzystnie wpłynie na gęstość i grubość skóry.
– Pilingi z retinolem lub kwasem glikolowym, witaminą C.
– Mezoterapia, szczególnie z krzemionką organiczną, która przebudowuje skórę, odbudowuje uszkodzoną organizację ponadcząsteczkową kolagenu, zwiększy gęstość i wytrzymałość tkanki.
Należy również kontynuować terapię na tkankach miękkich, czyli drenaż limfatyczny, rozluźnianie powięziowe i ćwiczenia wzmacniające. Nie zwlekajcie z terapią, ponieważ czerwone świeże rozstępy są dużo łatwiejsze do usunięcia!
Inne materiały z cyklu SUPERORGANIZM SUPERMAMY znajdziedz tutaj:
Superorganizm supermamy – wstęp
Superorganizm supermamy – probiotyki
Superorganizm supermamy – bilans okołociążowy
Marta Mieloszyk-Pawelec
www.lifestylemed.pl
Brak komentarzy