Wioząc samochodem rodzącą kobietę możesz uniknąć odpowiedzialności karnej z tytułu popełnionych wykroczeń np: przekroczenia prędkości czy jazdy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.  Ale czy zawsze? Rozwiewamy wątpliwości!

Jak taką sytuację zinterpretuje policjant? Posłuchaj wypowiedzi Rzecznika Komendanta Głównego Policji – inspektora Mariusza Ciarki.

Powołując się na Art. 16 Kodeksu Wykroczeń Drogowych można uznać, że jeśli nasze wykroczenie spowodowane jest koniecznością ochrony życia i zdrowia rodzącej kobiety oraz nienarodzonego dziecka, najprawdopodobniej unikniemy odpowiedzialności za popełnione wykroczenia.

Należy jednak pamiętać, że każda sytuacja oceniana jest indywidualnie!

W sytuacjach wątpliwych np. gdy doszło do uszkodzenia innego pojazdu lub wypadku drogowego wszystkie materiały dowodowe kierowane są do sądu, ale nie oznacza to, że taki kierowca na pewno zostanie uznany winnym. Najczęściej w takich przypadkach sąd uniewinnia osobę, wskazując właśnie na stan wyższej konieczności.

Kierowca musi udowodnić jednak, że stan wyższej konieczności faktycznie miał miejsce (zeznania świadków, zaświadczenie od lekarza etc.)

Pamiętaj – zawsze musisz zatrzymać się do kontroli drogowej – chociażby z tego powodu żeby nie spowodować kolejnego niebezpieczeństwa (pościg policji, postrzał).

W każdej sytuacji możemy zwrócić się o pomoc do policji. Policjanci mogą powiadomić najbliższy szpital tak by lekarze byli przygotowani na przyjęcie rodzącej, wezwać karetkę na miejsce zdarzenia, przewieźć rodzącą radiowozem do szpitala lub eskortować samochód, którym jedzie rodząca.

Obejrzyj wszystkie części SZKOŁY RODZENIA – PORADNIKA PRZETRWANIA PORODU:

Poradnik Przetrwania Porodu cz. 1: Ćwiczenia przygotowujące do porodu

Poradnik Przetrwania Porodu cz. 2: Ćwiczenia przygotowujące do porodu C.D.

Poradnik Przetrwania Porodu cz. 3: Plan porodu

Poradnik Przetrwania Porodu cz.4: Kiedy wreszcie urodzisz?

Poradnik Przetrwania Porodu cz.5: Przyspieszenie porodu

Poradnik Przetrwania Porodu cz.6: Jak dojechać do szpitala gdy czujesz, że rodzisz

Zajrzyj również na nasz kanał na YT – publikujemy tam wiele materiałów wideo, zainspirują Cię do codziennego dbania o kondycję fizyczną, zdrową dietę i rozwój osobisty ?