Jak przewieźć rodzącą do szpitala – to bardzo częste pytanie zadawane podczas kursów szkoły rodzenia.

Jak dojechać do szpitala gdy czujesz, że rodzisz? Czy kierowca może złamać przepisy drogowe wioząc rodzącą kobietę? Czy musi zatrzymać się do kontroli policji?

Sytuacje porodowe, które wymajają stawienia się w szpitalu: odejście płynu owodniowego, lekkie regularne skurcze, silne regularne skurcze (gdy nie panujemy nad sobą w skurczu), rozpoczęcie skurczów partych.

Gdy sytuacja przebiega spokojnie: odpłynął płyn owodniowy, ale nie ma skurczy lub skurcze są delikatne, rodzącą przewozimy normalnie tzn. na przednim siedzeniu samochodu, przypiętą pasami.

Jeśli skurcze są silne (łamiesz się w pół) i długie, a przerwy między skurczami są krótkie rodząca powinna jechać do szpitala na tylnej kanapie samochodu w klęku podpartym.

Pozycja w klęku podpartym – dlaczego?

Masz wtedy możliwość ruchów miednicą, kołysania, ruszania się. W sytuacji silnych skurczów porodowych podróż na przednim siedzeniu, w pasach, byłby bardzo niewygodny, a także niebezpieczny dla kierującego pojazdem.

Gdy czujesz, że zaczynają się skurcze parte, również zdecyduj się na jazdę na tylnym siedzeniu samochodu, również w klęku podpartym, ale z pupą uniesioną wyżej niż głowa (opierasz się na zgiętych łokciach – pozycja zwana kolankowo-łokciową). Dzięki temu dziecko delikatnie odsuwa się od szyjki macicy, a co za tym idzie akcja porodowa spowalnia.

Czy w przypadku gdy zatrzyma Was policja, poniesiecie konsekwencje mandatowe za jazdę bez zapiętych pasów?

Niekoniecznie. Powołując się na artykuł 16. Kodeksu Wykroczeń Drogowych można uznać, że jeśli poród faktycznie jest na tyle zaawansowany, że dziecko może urodzić się w każdej chwili, dopuszczalna jest jazda w niestandardowej pozycji chroniącej zdrowie i życie dziecka i matki.

Czy można nie zatrzymać się do kontroli policji? 

Nie. Bezwzględnie należy się zatrzymać. Dlaczego? Niezatrzymanie się może spowodować pościg policji i zwiększyć ryzyko wypadku.

Po zatrzymaniu przez policję jak najszybciej poinformuj funkcjonariuszy co jest powodem naszego wykroczenia (przekroczenie prędkości, jazda bez zapiętych pasów etc.). W takich wypadkach policja może nam pomóc – eskortować samochód lub nawet dowieźć rodzącą do szpitala radiowozem.

W rzadkich sytuacjach, kiedy poród miałby zakończyć się w samochodzie również pozostajesz na tylnym siedzeniu samochodu. Jeśli jest taka możliwość zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu.

Cennych rad udzieliła Izabela Dembińska – położna (Ćwicz z położną) oraz mł. insp. Mariusz Ciarka Rzecznik Głównego Komendanta Policji.

Obejrzyj wszystkie części naszego PORADNIKA PRZETRWANIA PORODU:

Poradnik Przetrwania Porodu cz. 1: Ćwiczenia przygotowujące do porodu

Poradnik Przetrwania Porodu cz. 2: Ćwiczenia przygotowujące do porodu C.D.

Poradnik Przetrwania Porodu cz. 3: Plan porodu

Poradnik Przetrwania Porodu cz.4: Kiedy wreszcie urodzisz?

Poradnik Przetrwania Porodu cz.5: Przyspieszenie porodu

Zajrzyj również na nasz kanał na YT – publikujemy tam wiele materiałów wideo, zainspirują Cię do codziennego dbania o kondycję fizyczną, zdrową dietę i rozwój osobisty 🙂