Ciąża trwa nawet do 40 tygodni. To że minęła granica trzydziestego szóstego tygodnia (dziecko donoszone) nie znaczy, że powinnaś od razu wchodzić po schodach czy podskakiwać aby wywołać poród.

Teoria jest taka: porodu nie możemy ani wywołać, ani przyspieszyć. Z praktyki wiem jednak, że na przyspieszenie czy wywołanie porodu bardzo dobrze działa prysznic, aktywność fizyczna, ostre jedzenie oraz seks. Jeżeli ciąża jest fizjologiczna i nie ma przeciwwskazań lekarza prowadzącego, seks polecany jest od 36 tygodnia ciąży – mówi Magdalena Grochecka – lekarz ginekolog ze Szpitala Praskiego w Warszawie.

Podczas seksu wydziela się bardzo dużo oksytocyny, a oksytocyna jest nie tylko hormonem orgazmu ale przede wszystkim hormonem porodowym odpowiadającym za skurcze macicy – dodaje Izabela Dembińska – położna i trenerka fitness.

Ponadto w męskim nasieniu znajduje się substancja korzystnie wpływająca na rozluźnienie szyjki macicy, a endorfiny, które wydzielają się podczas stosunku przenikają również do organizmu malucha.

Co jeszcze możesz zrobić aby pobudzić produkcję oksytocyny (hormonu „porodowego”)?

Jednym z prostych sposobów jest stymulacja brodawek sutkowych.

Ciekawe: możesz masować również punkt na stopie – między kostką a ścięgnem Achillesa po obu stronach stopy (na wideo pokazujemy jak to robić).

Oprócz seksu polecane jest również wchodzenie po schodach, podskakiwanie, ruszanie się na piłce, czy właśnie sprzątanie.

Można również pić napar z liści malin (1 litr dziennie) – wpływa na kurczliwość macicy.  Nie należy natomiast (w żadnym wypadku!) pić alkoholu w ciąży.

Pod koniec ciąży pojawia się syndrom wicia gniazda – zaczynasz intensywnie sprzątać 🙂 Uważaj jednak by się nie przeciążyć – nie wieszaj firanek, nie wspinaj się na meble.

Obejrzyj koniecznie wszystkie odcinki SZKOŁY RODZENIA – Poradnika Przetrwania Porodu 

Poradnik przetrwania porodu cz. 1: Ćwiczenia przygotowujące do porodu

Poradnik przetrwania porodu cz. 2: Ćwiczenia przygotowujące do porodu C.D.

Poradnik Przetrwania porodu cz. 3: Plan porodu

Poradnik przetrwania porodu cz.4: Kiedy wreszcie urodzisz?

Zapraszamy Cię również na nasz kanał YT gdzie publikujemy jeszcze więcej materiałów dla kobiet w ciąży, przed ciążą i po ciąży 🙂

Śledź nas także na Facebooku i Instagramie.