Wszystkie kobiety w ciąży oczekują na moment kiedy poród wreszcie się zacznie: niektóre z radością, inne z obawą. Dodatkowego stresu może przysporzyć rodzina, która dopytuje „kiedy wreszcie urodzisz?”. Jak zachować zimną krew kiedy poczujesz, że to już? Mówi Magdalena Gorchecka – lekarz ginekolog.

Czujesz pierwsze regularne skurcze? Spokojnie! Nie pędź od razu do szpitala! 🙂

Spokojnie spakuj się, powiedz mężowi gdzie co leży. Weź prysznic i poproś męża aby przygotował Ci coś do jedzenia – niech się postara – jedzenie ma być pyszne, kaloryczne i w dużej ilości 🙂 Jeśli pojedziesz do porodu głodna, uwierz, nie będzie Ci się chciało rodzić 🙂

Pamiętaj aby dużo pić. Kobiet w ciąży powinna wypijać 2,5 – 3 litry wody dziennie, nie licząc dodatkowych napojów takich jak herbata, kakao czy zupa. Musisz być dobrze nawodniona.

Do szpitala nie zabieraj termosów z jedzeniem na kilka dni. Podczas porodu wystarczą Ci tylko drobne przekąski – orzechy  czy owoce – wspomogą Cię energetycznie, ale nie obciążą żołądka.

Do picia najlepsza będzie woda lub klarowane soki: jabłkowy lub z białych winogron.

Każdy szpital na stronie internetowej powinien mieć listę rzeczy, którą należy zabrać do porodu. Pakuj się zgodnie z tą listą – wtedy o niczym nie zapomnisz.

Obejrzyj koniecznie wszystkie odcinki szkoły rodzenia:

Poradnik przetrwania porodu cz. 1: Ćwiczenia przygotowujące do porodu

Poradnik przetrwania porodu cz. 2: Ćwiczenia przygotowujące do porodu C.D.

Poradnik Przetrwania porodu cz. 3: Plan porodu

Jeśli podobają Ci się materiały z cyklu Szkoła Rodzenia – Poradnik Przetrwania Porodu, zajrzyj na nasz kanał na YT – znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów współtworzonych przez najlepszych ekspertów: dietetyków, sportowców, trenerów, fizjoterapeutów czy osteopatów.