Plan porodu jest jednym z dokumentów określanych przez standard opieki okołoporodowej, wydawany przez Ministerstwo Zdrowia. Co zawiera? Dlaczego warto go przygotować? Mówi Izabela Dembińska – położna.

Plan porodu ma za zadanie określić oczekiwania kobiety względem przebiegu ich porodu – to jak kobieta chce by wyglądał jej idealny poród.

Dotyczy porodu fizjologicznego (przebiegającego prawidłowo).

Jest to dokument w wersji papierowej, który możemy spisać z lekarzem ginekologiem na ostatniej wizycie, z położną z przychodni lub z położną prowadzącą szkołę rodzenia lub wypełnić samodzielnie formularz dostępny na stronie poszczególnych szpitali.

Co zawiera plan porodu?

W planie porodu spisujemy wszystkie nasze oczekiwania: od wyboru miejsca narodzin, kto będzie osobą towarzyszącą, jak długo osoba towarzysząca ma być obecna na sali porodowej, w jakiej sali chcemy rodzić (jednoosobowej, wieloosobowej), na jakie metody łagodzenia bólu się decydujemy, w jakich pozycjach chcemy odbyć drugi okres porodu.

Plan porodu określa również takie rzeczy jak np. kontakt skóra do skóry z dzieckiem zaraz po porodzie oraz wszystko co dotyczy opieki poporodowej (m.in. opieka laktacyjna).

Pamiętaj, że to co napiszesz w planie porodu będzie zweryfikowane już podczas samego porodu. Niektóre punkty mogą ulec zmianie jeśli pojawią się np. nieoczekiwane trudności.

Natomiast, jeśli poród przebiega bez komplikacji, personel medyczny będzie starał się prowadzić poród zgodnie z założeniami zawartymi w planie porodu.

Kreator Planu Porodu czyli internetowy formularz znajdziesz m.in. na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku (klik).

Jesteś w ciąży lub planujesz ciążę? Zobacz koniecznie:

Poradnik przetrwania porodu cz. 1: Ćwiczenia przygotowujące do porodu

Poradnik przetrwania porodu cz. 2: Ćwiczenia przygotowujące do porodu C.D.

Kolejne odcinki Szkoły Rodzenia – Poradnika Przetrwania Porodu co dwa tygodnie na mamaisport.pl oraz na naszym kanale YT.

Polecamy: 

Ciąża na siłowni – Trening dla ciężarnej w pierwszym trymestrze 

Wolisz coś subtelniejszego? Zajrzyj do naszego materiału o tańcu w ciąży