Karmienie piersią – mimo że jest naturalną czynnością, sprawia problem wielu młodym mamom. Jakie są najczęstsze problemy? Jak im zaradzić?

Karmienie piersią – problemy : poranione brodawki

Najczęstszym problemem przy karmieniu piersią są obgryzione i poranione brodawki. Jak temu zaradzić?

W pierwszej kolejności oceń sposób dostawienia dziecka do piersi – tego w jaki sposób dziecko chwyta brodawkę.

Smarowanie kremem i zakładanie kapturków na poranione brodawki nie pomoże jeśli nie skontrolujemy techniki przystawienia dziecka do piersi. Jeśli technika ulegnie poprawie – nawet przy poranionej brodawce – nie będziemy odczuwać bólu.

Między karmieniami warto upuścić nieco mleka z piersi i wmasować w poranioną brodawkę. Jeśli to nie pomoże, zastosuj maść na poranione brodawki. Maści takich nie trzeba spłukiwać przed kolejnym karmieniem.

Jeśli położna zaleci takie rozwiązanie – możesz użyć kapturka na poranione brodawki. Pamiętaj jednak, że nie jest to rozwiązanie problemu, a jedynie doraźna pomoc.

Czysto, sucho i z dostępem powietrza – zasada, która dotyczy za równo brodawek, krocza po porodzie i blizny po cesarskim cięciu.

Jeśli tylko jest taka możliwość jak najczęściej zdejmuj stanik/koszulę aby do piersi docierał tlen (który koi i goi poranione brodawki).

Pojawiająca się na piersi krew (wynikająca ze zranień brodawki) nie jest przeciwwskazaniem do karmienia dziecka. 

Karmienie piersią – problemy : nawał pokarmu

Nawał pokarmu pojawia się w okolicy 2-3 doby. W piersiach pojawia się więcej pokarmu niż dziecko potrzebuje. Jak temu zaradzić?

Przystawiaj dziecko jak najczęściej (nawet co godzinę). Jeśli dziecko nie będzie głodne, użyj laktatora – ręcznego lub elektrycznego.

Nie ściągaj jednak całego pokarmu, gdyż pokarm produkuje się na zasadzie: popyt – podaż. Im więcej go ściągniesz, tym więcej się go wyprodukuje. Ściągnij tyle pokarmu, aż poczujesz „względny luz”.

Przed przystawieniem dziecka do piersi lu ściągnięcia pokarmu laktatorem warto nieco rozgrzać pierś np. za pomocą ciepłego okładu. Dzieki temu rozszczelnią się nieco kanaliki, przez które wypływa pokarm.

Po karmieniu natomiast warto zrobić okład chłodny, ale nie bardzo zimny. Możesz też użyć babcinego sposobu: przyłożyć rozgnieciony nieco liść kapusty, który zadziała przeciwzapalnie.

Karmienie piersią – problemy : miejscowe zastoje pokarmu

Uczucie, twardości w (najczęściej) zewnętrznych kwadratach piersi. Jak temu zaradzić?

Skontroluj czy twój biustonosz nie ugniata zanadto piersi, nie śpij za długo na jednym boku oraz – skontroluj ponownie technikę przystawiania dziecka do piersi.

Dodatkowo – przed karmieniem rozgrzej pierś np. biorąc ciepły prysznic lub przyłóż ciepły okład.

Dziecko staraj się przystawić z pozycji footballowej – z pod pachy. Dzięki takiemu ułożeniu dziecko opróżni zewnętrzną część piersi.

Wyłączne karmienie piersią powinno trwać przynajmniej pół roku.