Co cię czeka po porodzie? Zmieni się twoje ciało! Jak? Dowiedz się które z tych zmian są niebezpieczne dla zdrowia, a które warto po prostu…zaakceptować.

Deformacje brzucha po ciąży czyli co może się zdarzyć?

Przebarwienia i kresa czarna to zmiany, które ustąpią po porodzie. Do pewnego stopnia zmniejszy się również rozstęp mięśni prostych brzucha. Powinno to nastąpić w przeciągu pierwszego roku po porodzie.

Jeśli po roku od porodu nie ma wyraźnej poprawy w rozejściu mięśni prostych brzucha i nadal występuje duża deformacja ścian brzucha, niestety te zmiany już nie ustąpią samoistnie. Można się wtedy zastanowić nad zabiegami chirurgicznymi.

Przepuklina – wiele kobiet zgłasza się do lekarza z podejrzeniem przepukliny  – są przerażone diagnozą postawioną przez… Internet.

Po porodzie najczęściej zdarza się przepuklina pępkowa. Natomiast nie każda zmiana w okolicy pępka jest przepukliną. Czasem okazuje się, że skóra w tym miejscu jest po prostu rozciągnięta. Na tego typu deformacje najbardziej narażone są kobiety o drobnej budowie ciała, które urodziły duże dziecko.

Uwaga: jedynie dokładne badanie przez specjalistę może potwierdzić lub wykluczyć przepuklinę!

Kiedy wymagana jest pilna interwencja lekarska?

Gdy dojdzie do uwięźnięcia przepukliny. Objawiać się to może bólem oraz zaburzeniami pracy jelit (wzdęcia lub okresowe biegunki).

Skąd bierze się przepuklina?

Typowym czynnikiem powodującym przepuklinę jest wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. W przypadku kobiet jest to najczęściej ciąża, ale także otyłość/nadwaga.

W wideo wystąpił chirurg prof. dr hab. Stanisław Dąbrowiecki.

Zobacz kolejne części materiału:

Deformacje brzucha w ciąży cz. 2

Deformacje brzucha w ciąży cz. 3

Krasa biała po ciąży