Po porodzie zadajesz pytania i szukasz odpowiedzi. Jakie deformacje brzucha po ciąży mogą cię spotkać? Jaki typ kobiety jest najbardziej narażony na przepuklinę? Czy ćwiczące mamy mają łatwiej i czy chroni je to przed rozejściem mięśni brzucha?

Co powinno budzić podejrzenia w wyglądzie brzucha po ciąży? Co można wyćwiczyć a kiedy pozostaje operacja? Czy kresa biała może poszerzać się jeszcze po ciąży? Na te i inne pytania odpowie chirurg prof. dr hab. Stanisław Dąbrowiecki.

Zmiany w obrębie kresy białej po ciąży występują głównie u młodych kobiet, które przed ciążą były drobnej budowy ciała. Co ciekawe, bardziej narażone na tego typu zmiany są kobiety o silnie rozwiniętym układzie mięśniowym – ćwiczące.

Intensywne treningi mięśni brzucha przed ciążą, nie działają ochronnie na potencjalne zmiany zachodzące w obrębie kresy białej w ciąży. Co więcej, mogą spowodować nasilenie zmian.

Kresa biała nie zawiera włókien mięśniowych, nie można więc jej „naprawić” ćwiczeniami. W sytuacjach gdy rozejście kresy białej jest szersze niż na 3 palce, a defekt ten jest uciążliwy dla kobiety, możliwa i wskazana jest interwencja chirurgiczna.

Zobacz również:

Deformacje brzucha po ciąży cz. 1

Deformacje brzucha po ciąży cz. 3

Kresa biała – kompendium wiedzy