Blizna po cesarskim cięciu to głęboka rana. Dowiedz się jakie są zasady postępowania przy mobilizacji blizny.

Każda młoda mama, kiedy dostaje po porodzie swoje ukochane maleństwo, zapomina o całym świecie dookoła, a w szczególności zapomina o sobie. Jeżeli jesteś po cesarskim cięciu to nie powinnaś, a wręcz nie możesz o sobie zapominać.

Cięcie tkanek jamy brzusznej, a później ich gojenie przynosi szereg konsekwencji począwszy od dyskomfortu w miejscu cięcia przez ból w okolicy blizny lub ból rzutowany w miejsca odległe od pola zabiegu operacyjnego.
Okres gojenia tkanek miękkich wynosi ok. 4-6 tygodni, ale remodelacja blizny trwa około 2 lata.

Kiedy należy zacząć mobilizować bliznę?
Wtedy gdy rana jest już wygojona. Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie udać się do swojego ginekologa, osteopaty lub zaufanego fizjoterapeuty, który sprawdzi kondycję tkanki i pozwoli na pracę z blizną. Zwykle dzieje się to ok 6 tygodnia od operacji. Twój prowadzący osteopata/fizjoterapeuta może podjąć decyzję o terapii blizny wcześniej, ale jest to uzależnione od stanu pacjentki i kondycji operowanej tkanki.

Czy używać kremów/maści do mobilizacji blizny?
Tak. Polecam stosowanie maści gdyż to rozmiękcza tkankę i powoduje, że staje się ona bardziej elastyczna. Łatwiej jest osiągnąć zamierzony cel pracy.

Jak mobilizować bliznę podpowiemy w kolejnym materiale:
https://www.youtube.com/watch?v=o-Nk4kAnIko

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mobilizacji mechanicznej:
https://www.youtube.com/watch?v=-mepHkXbrK8

Zobacz więcej materiałów na naszej stronie www.mamaisport.pl!