Jak sobie poradzić gdy brzuch po ciąży nie jest taki jak przed? Kiedy zacząć pracować nad mięśniami? Co oznacza terapia manualna brzucha po porodzie? Na te pytania odpowiada Agnieszka Chmielnicka, fizjoterapeuta spec. połogowa. Zobaczcie!

Mięśnie brzucha po porodzie często nie działają prawidłowo, a sam brzuch jest rozciągnięty.

Manipulacja mięśni brzucha jest to manualne wpływanie na mięśnie w taki sposób, aby zaczęły działać w sposób prawidłowy; aby napinały się na całej długości równomiernie. Dzięki temu niweluje się rozejście kresy białej, a ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha stają się bardziej efektywne.

Terapia manualna mięśni brzucha po ciąży niestety może być nieco bolesna.

W czasie połogu na organizm kobiety działają jeszcze relaksyny, co oznacza, że mięśnie brzucha są trochę jak z plasteliny. Po 6 tygodniach, gdy minie okres połogu, mięśnie przestają być plastyczne. Dlatego tak ważne jest, aby zacząć terapię jak najwcześniej.

Po okresie połogu manipulacja jest trudniejsza i bardziej bolesna a efekty pracy mogą okazać się mniej spektakularne.

Jeśli tylko masz taką możliwość, wykorzystaj sześć tygodni połogu aby w pełni wrócić do formy.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj wszystkie nasze materiały z cyklu Terapia Manualna Brzucha po Ciąży

Terapia manualna brzucha po ciąży cz. 1

Terapia manualna brzucha po ciąży cz. 3

Terapia manualna brzucha po ciąży cz. 4

Terapia manualna brzucha po ciąży cz. 5

Zapraszamy Cię również na nasz kanał na YT – publikujemy tam materiały dotyczące diety, ćwiczeń i zdrowego stylu życia – przed ciążą, w ciąży i po ciąży. Każda aktywna mama znajdzie coś dla siebie! Jeśli coś Ci się spodoba, zostaw nam komentarz ? Pod materiałem możesz również zadać pytanie – odpowiemy! ?

Agnieszka Chmielnicka – terapeutka specjalizująca się w terapii połogowej. Prywatnie mama Zuzi, kobieta aktywna, kochająca sport. Razem z mamaisport.pl stworzyła cykl pt. Terapia Manualna Brzucha po Ciąży – dla wszystkich mam, które borykają się z typowymi problemami kobiet po porodzie.