Na czym polega terapia manualna brzucha? Czy fizjoterapeuta może manipulować naszymi mięśniami brzucha jeszcze w połogu? Zobaczcie jak wygląda taka praca!

Jak twierdzi fizjoterapeuta spec. połogowa – Agnieszka Chmielnicka

„Manipulując mięśniami brzucha w okresie połogu „lepimy” go niemal na nowo, prawie jak z plasteliny. Pierwsze efekty takiej manipulacji widoczne są natychmiast, a co najważniejsze – są one trwałe. W rezultacie po ciąży możemy mieć ładniejszy brzuch niż przed ciążą.”

Po ciąży często dochodzi do rozciągnięcia i rozejścia mięśni brzucha (poszerzenie tzw. kresy białej). Dość często dochodzi również do powstania przepukliny, szczególnie gdy przepuklina pępkowa występowała już wcześniej.

Obecnie istnieje tendencja aby kobiety z tego rodzaju przepukliną kierować od razu na operację. Wg Agnieszki Chmielnickiej nie zawsze jest to konieczne. Po odpowiedniej diagnozie i badaniach (m.in. USG) możemy zgłosić się do terapeuty, który w sposób manualny postara się nam pomóc. Jeśli trafimy do terapeuty od razu po porodzie, jeszcze w połogu, szansa na pozbycie się przepukliny bez udziału chirurga jest jeszcze większa.

Terapia manualna brzucha po ciąży – na czym polega?

Terapeuta pracując manualnie – dłońmi – jest w stanie doprowadzić do ponownego „zejścia” mięśni. Zanika przepuklina oraz różnego rodzaju deformacje.

Chcecie wiedzieć więcej? Obejrzyjcie wszystkie nasze materiały z cyklu Terapia Manualna Brzucha po Ciąży

Terapia manualna brzucha po ciąży cz. 2

Terapia manualna brzucha po ciąży cz. 3

Terapia manualna brzucha po ciąży cz. 4

Terapia manualna brzucha po ciąży cz. 5

Zapraszamy Cię również na nasz kanał na YT – publikujemy tam materiały dotyczące diety, ćwiczeń i zdrowego stylu życia – przed ciążą, w ciąży i po ciąży. Każda aktywna mama znajdzie coś dla siebie! Jeśli coś Ci się spodoba, zostaw nam komentarz 🙂 Pod materiałem możesz również zadać pytanie – odpowiemy! 🙂

Agnieszka Chmielnicka – terapeutka specjalizująca się w terapii połogowej. Prywatnie mama Zuzi, kobieta aktywna, kochająca sport. Razem z mamaisport.pl stworzyła cykl pt. Terapia Manualna Brzucha po Ciąży – dla wszystkich mam, które borykają się z typowymi problemami kobiet po porodzie.