Druga część materiału dotyczącego problemów z rozejściem mięśnia prostego po ciąży. Dowiesz się z niego m.in. gdzie dokładnie znajduje się mięsień prosty oraz mięsień poprzeczny i jak je prawidłowo napinać. Ewelina Tyszko – Bury – specjalista osteopatii ginekologicznej, opowiada również o funkcji każdego z tych mięśni oraz demonstruje jak zdiagnozować nieprawidłowości w obrębie kresy białej.

Co to jest rozstęp mięśnia prostego? 

Mięsień prosty to w zasadzie dwa mięśnie. Jeden z lewej drugi z prawej strony naszego brzucha. Przyczepia się on do kości łonowej (okolica spojenia łonowego) podąża ku górze do chrząstek V, VI i VII żebra. Rozstęp jest to zwiększenie odległości między jednym brzegiem przyśrodkowym mięśnia a drugim. Rozejście to zachodzi w tak zwanej kresie białej, czyli w miejscu połączenia powięziowego obu brzuśców mięśniowych mięśnia prostego jak i innych mięśni.

Kiedy i dlaczego powstaje rozstęp mięśnia prostego?

Rosnące maleństwo wraz z rozrastającą się macicą podczas ciąży powoduje:

– rozsunięcie, przemieszczenie trzewi,

– zmianę ustawienia miednicy- do przodopochylenia

– zwiększenie kompresji na dno miednicy

– zwiększenie kompresji i ciśnienia na powłoki brzuszne, które muszą SIĘ ROZCIĄGNĄĆ

Tak więc nasze ciało musi dostosować się do rosnącego dziecka i „ustąpić” nieco miejsca, czyli mięśnie muszą się rozciągnąć. Na największe ustępstwa najczęściej muszą pójść kobiety drobne.

Mięśnie rozciągają się więc, ale w pewnym momencie kiedy nie wystarcza im elastyczności muszą ustąpić miejsca w inny sposób. Najbardziej newralgicznym miejscem jest właśnie kresa biała- czyli

zbiegnięcie się powięzi kilku mięśni. Kresa biała ulega więc wtedy rozciągnięciu do boków.

Nie widziałaś pierwszej części materiału? Nic straconego! Obejrzysz na naszym kanale YT (zachęcamy do subskrybowania!) 🙂

Jeśli nie widziałaś naszego trzyczęściowego cyklu poświęconego w całości rozejściu kresy białej, to zapraszamy do odwiedzenia naszego kanału YT:

część pierwsza: https://www.youtube.com/watch?v=VWBdIZSjKUE

część druga: https://www.youtube.com/watch?v=Mf5donZkUgg

część trzecia: https://www.youtube.com/watch?v=D3PBk3MOESM