Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że cesarskie cięcie nie jest zabiegiem, a operacją! Cesarka to nie sposób na ucieczkę przed bólem porodowym!

Ból po cesarskim cięciu może być większy niż po porodzie naturalnym, a dochodzenie do siebie po cesarce trwa dłużej.

Cięcie cesarskie to „dziura w brzuchu sięgająca do kręgosłupa i wątroby”!

Mimo to, z roku na rok wzrasta liczba cesarskich cięć, w tym takich na życzenie pacjentek, które nie zdają sobie sprawy z konsekwencji takiego postępowania.

Cesarskie cięcie: powikłania

Po cesarce może dojść do powikłań ze strony układu moczowego czy uszkodzeń jelit. W takich przypadkach jakość życia spada diametralnie.

Nie bójcie się jednak cesarskiego cięcia, które ma być wykonane ze wskazań lekarza (np. gdy życie dziecka jest zagrożone). Lekarz zleca cesarskie cięcie w momencie kiedy ryzyko związane z operacją jest mniejsze niż ryzyko porodu naturalnego.

Planowe cięcie cesarskie z powodu makrosomii czyli dużego dziecka jest wykonywane gdy dziecko waży powyżej 4500 gramów.

Czasem zdarza się, że pacjentka jest drobna (np. 150 cm), a dziecko waży ok. 3,5 – 4 kg. W takich wypadkach też zaleca się cięcie cesarskie, gdyż dziecko może nie zmieścić się w kanale rodnym.

Cesarskie cięcie: przebieg krok po kroku

Podczas cięcia cesarskiego na sali znajduje się więcej osób niż podczas porodu naturalnego: anestezjolog, pielęgniarka anestezjologiczna (znieczulenie porodu), pediatra neonatolog, pielęgniarka neonatologiczna, dwóch ginekologów (operator, i asysta), instrumentariuszka (odpowiedzialna za narzędzia i ogólną pomoc przy operacji).

Pacjentka jest przygotowywana do operacji, m.in. przebrana w jałowe ubranie i czepek. Powinna być na czczo (4-6 godzin).

Należy również zdjąć wszelką biżuterię i zmyć lakier z paznokci oraz przed operacją wykąpać się w płynie antyseptycznym.

Na sali pacjentkę przyjmuje anestezjolog i anestetyczka: pokazują narzędzia, mówią jak będzie wyglądać znieczulenie, pobierają zgodę na znieczulenie.

Cesarskie cięcie: znieczulenie

Najczęściej stosuje się znieczulenie tzw. PP – podpajęczynówkowe. Nie jest to to samo znieczulenie, które otrzymuje się podczas porodu naturalnego. Znieczulenie PP jest głębsze, bez cewnika, znieczula od piersi w dół. Nie odczuwa się bólu ani rozcinania tkanek. Ale uwaga: czuje się dotyk, ucisk, pociąganie czy szarpanie. Nie należy się tego obawiać: są to naturalne ruchy podczas wykonywania cesarki.

Podczas porodu naturalnego mięśnie brzucha matki wypychają dziecko. Podczas cięcia cesarskiego robi to lekarz wykonujący operację.

Po znieczuleniu pacjentka leży na plecach. Osłuchiwane jest tętno dziecka. Następnie pole operacyjne myje się środkiem dezynfekującym.

Cesarskie cięcie: nacięcie brzucha

Najpierw nacina się skórę, potem tkankę podskórną , powięź, rozsuwane są mięśnie, rozcinana jest otrzewna. Odsuwa się pęcherz moczowy, nacina się macicę. Do macicy operator wkłada rękę, przygina główkę i wyciąga dziecko za głowę (nie boli go to i nie jest to niebezpieczne). Następnie wyciąga się całe dziecko. Malucha odpępnia się dopiero po minucie. Po odpępnieniu dziecko przekazywane jest neonatologom.

Po urodzeniu malucha zszywane są wszystkie przecięte powłoki. W wielu przypadkach używa się obecnie szwu śródskórnego, co pozwala uniknąć nieestetycznej „drabiny” na skórze (blizny w kształcie kreski z pionowymi szwami).

Cesarskie cięcie: blizna

Nacięcie wykonuje się tuż nad spojeniem łonowym. Nie będzie jej widać w bikini 🙂

Blizna po cesarce jest cienką kreseczką o długości 10-15 centymetrów i chowa się pod linią majtek.

Blizna będzie niestety ciągnęła i bolała przez jakiś czas. Po ok. 12 tygodniach można manipulować blizną. Pomoże to w odzyskaniu sprawności w tej części brzucha.

Cesarskie cięcie: wygląd brzucha

Kondycja i wygląd brzucha po cesarce są niestety gorsze niż po porodzie siłami natury. To powinno przekonać do porodu naturalnego część niezdecydowanych pacjentek.

Zobacz wszystkie odcinki Szkoły Rodzenia – Poradnika Przetrwania Porodu:

Poradnik Przetrwania Porodu cz. 1: Ćwiczenia przygotowujące do porodu

Poradnik Przetrwania Porodu cz. 2: Ćwiczenia przygotowujące do porodu C.D.

Poradnik Przetrwania Porodu cz. 3: Plan porodu

Poradnik Przetrwania Porodu cz.4: Kiedy wreszcie urodzisz?

Poradnik Przetrwania Porodu cz.5: Przyspieszenie porodu

Poradnik Przetrwania Porodu cz.6: Jak dojechać do szpitala gdy czujesz, że rodzisz

Poradnik Przetrwania Porodu cz.7: Z perspektywy policji drogowej

Poradnik Przetrwania Porodu cz.8: Zasady przyjęcia do szpitala

Poradnik Przetrwania Porodu cz.9: Pierwszy okres porodu

Poradnik Przetrwania Porodu cz. 10: Metody naturalne w walce z bólem

Poradnik Przetrwania Porodu cz.11: Obawy rodziców podczas porodu

Poradnik Przetrwania Porodu cz. 12: Rola ojca – co robić podczas porodu

Poradnik Przetrwania Porodu cz. 13: Rola ojca – czego nie robić podczas porodu

Poradnik Przetrwania Porodu cz. 14: Co robić gdy rodzisz w drodze?