Tylko my, mamy możemy wiedzieć coś na temat, który po porodzie jest bardzo bagatelizowany – bolesne współżycie – dotyczy sporej liczby kobiet, a jednak bardzo rzadko się o tym mówi.
Jak często usłyszałyście „urodziła Pani naturalnie i to normalne, powinno minąć…” Tylko, że zwykle na ten czas, który „ma minąć” czekamy jak na Mikołaja w którego już nikt nie wierzy.
Dlaczego pojawia się bolesne współżycie? Przyczyn jest kilka a najczęstsze z nich to:

blizna po pęknięciu lub cięciu i szyciu krocza- i tu Was pewnie zaskoczę bo…można z tą dolegliwością pracować manualnie! Wybierz się do osteopaty specjalizującego się w osteopatii ginekologicznej.

– po porodzie najczęściej młode mamy karmią swoje maleństwa. Podczas tego okresu mamy mało estrogenów, a jeżeli mamy mało estrogenów to mamy cienką śluzówkę…no więc suchość i ból, ale pamiętajcie, że są dostępne żele, globulki dopochwowe, które poprawiają nawilżenie. Jeżeli takie działanie nie jest wystarczające to można poprosić ginekologa o wsparcie- krem z estrogenami w małym stężeniu, stosowany miejscowo, który nie hamuje laktacji a może dużo pomóc.

– wzmożone napięcie mięśni dna miednicy po porodzie- jest to bardzo częsty powód dolegliwości bólowych w okolicy dna miednicy po porodzie.

Pamiętaj – bolesne współżycie po porodzie to problem wielu z nas. Poproś o pomoc swojego lekarza prowadzącego i skorzystaj z doświadczenia specjalistów osteopatów. W przypadku tej dolegliwości istnieje wiele bardzo prostych sposobów, które nawet jeśli nie wyeliminują w 100% bólu, to znacznie go zmniejszą i poprawią Twój komfort.

Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie i borykasz się z problemem bolesnej, „ciągnącej” blizny po operacji, zajrzyj do naszych materiałów, w których Ewelina Tyszko – Bury spec. osteopatii ginekologicznej omawia i demonstruje (bardzo dokładnie i przystępnie) jak postępować z tego rodzaju blizną:

Na naszym kanale YT znajdziesz jeszcze więcej pomocnych materiałów. Zapraszamy do subskrybowania! 🙂