Ból kości ogonowej to dość częsta dolegliwość u kobiet po porodzie naturalnym. Dowiedz się co możesz z tym zrobić! Mówi niezastąpiona Ewelina Tyszko – Bury!

Gdzie znajduje się kość guziczna (ogonowa)?

Umiejscowiona jest na samym końcu kości ogonowej. Kość guziczna jest niewielką kością, ale w tym miejscu przyczepia się bardzo dużo struktur. Podczas porodu naturalnego, gdy dziecko przechodzi przez kanał rodny, kość ta może zostać uszkodzona. Nawet jeśli nie została uszkodzona (zwichnięta, złamana) może się zdarzyć, że zbyt napięte mięśnie dna miednicy powodują dolegliwości bólowe.

Co można zrobić z bólem kości ogonowej?

Przepona mięśniowa, która jest przyczepiona do kości ogonowej i kości miednicy bardzo często jest napięta. Pracując zewnętrznie z mięśniami dna miednicy możemy na tyle rozluźnić struktury mięśni, że kość guziczna nie będzie nam dawała objawów.

Jeśli terapia zewnętrzna nie daje oczekiwanych rezultatów, stosuje się terapię wewnętrzną czyli pracę per rectum. Nie jest to specjalnie przyjemne, ale nie bójcie się takiej pracy – dzięki niej można wyeliminować uciążliwe dolegliwości. Tylko  ten sposób możemy bezpośrednio dojść do kości guzicznej i rozluźnić struktury, które się do niej przyczepiają.

Zobacz koniecznie:

Blizna po cesarskim cięciu – mobilizacja manualna

Rozstęp mięśnia prostego po ciąży

Bolesne współżycie po porodzie

Subskrybuj nasz kanał YT – znajdziesz tam niepublikowane materiały! 🙂