Jeśli zastanawiacie się czy wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć cukier w swojej diecie, ten film jest dla Was. Ludmiła Podgórska – dietetyk kliniczny wyjaśnia dlaczego nie słodzić i dlaczego zamienniki białego cukru takie jak np. stewia czy ksylitol również nie są dobrym rozwiązaniem.

Smak słodki uzależnia, dlatego nie oszukujmy się, że produkty: wypieki, napoje etc. słodzone słodzikami są zdrowsze. Po spożyciu niektórych słodzików (np. aspartamu) i tak występuje wyrzut insuliny do organizmu, a co za tym idzie, podtrzymujemy ciągłą chęć zjedzenia czegoś słodkiego.
Najlepiej jeśli wyeliminujemy cukier z diety całkowicie. Po początkowych trudnościach (cukier uzależnia podobnie jak narkotyki, mogą wystąpić objawy „odstawienia” takie jak bóle głowy, senność czy trzęsące się ręce) z pewnością poczujemy ulgę. Po pewnym czasie (ok. 2-3 tygodnie) nasz organizm przestanie domagać się cukru, a słodzona herbata czy kawa po prostu przestanie nam smakować.

Dieta przeciętnej kobiety, Polki, powinna zamykać się w 2000 kalorii. Z tego jedynie 10% czyli ok. 200 kalorii ma pochodzić z cukrów prostych. A zatem: jeśli jedna łyżeczka cukru zawiera 20 kalorii, a Ty pijesz w ciągu dnia pięć herbat słodzonych dwoma łyżeczkami cukru każda, to w ten sposób wypijać dzienny limit cukrów prostych. A co z innymi posiłkami i napojami które zawierają cukier? Owoce, pieczywo, keczup, jogurty i serki smakowe – w nich kryje się kolejna, duża dawka cukru, z której być może nie zdajesz sobie sprawy.

Jaki z tego wniosek? Nawet jeśli nie dosładzasz potraw, prawdopodobnie i tak spożywasz wystarczającą lub nawet zbyt dużą ilość cukru.

Jeśli borykasz się z cukrzycą ciążową lub występuje u Ciebie podejrzenie cukrzycy, zajrzyj tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=0rtiT4HkIbQ Miłka Podgórska podpowiada jak sobie z nią radzić.

Obejrzyj również jak Dorota Godzina – dietetyk i sportowiec komentuje modę na koktajle oraz na superfoods:
Soki i koktajle – moda a rzeczywista wartość: https://www.youtube.com/watch?v=a2aQTg0geOY
Superfoods – moda czy zdrowiehttps://www.youtube.com/watch?v=J70QllgxMLc