Czasem nasze niemowlę ma małą wysypkę. Czy to może być skaza białkowa? Czy należy wyeliminować mleko z diety mamy?

Wyprysk skórny może być spowodowany wieloma czynnikami, podrażnieniem, nieodpowiednią pielęgnacją itp. Te trzy krostki na buzi naszej pociechy mogły się pojawić np. bo babcia która tuliła swojego wnuczka wypsikała się wcześniej perfumami, albo może przytulałaś swoje dziecko i poobcierało policzkiem o twoją bluzkę.

Większość małych zmian skórnych znajdujących się w jednym miejscu jest wywołana reakcja kontaktową.  

Pamiętaj, aby nie tylko ubranka naszego dziecka były prane w proszku dla niemowląt. Ubrania rodziców, pościel, kocyki i każda inna rzecz która ma kontakt ze skórą niemowlaka również powinna być wyprana w takim proszku, płatkach mydlanych czy orzechach myjących.

Jeśli nie ma jasnych przesłanek ku alergii na białko mleka krowiego u naszego malucha, nie rezygnuj z nabiału.

Gdy byłam mamą karmiącą, kobiety w moim otoczeniu nieustannie straszyły mnie że na pewno „pójdą mi zęby”. Ale gdzie one miały by iść? ☺ Chodziło o przeświadczenie, że po ciąży i w czasie karmienia piersią psują się mamom zęby. A wszystko to spowodowane jest niedoborami składników mineralnych.

Mleko i jego przetwory są źródłem wapnia w diecie niezbędnego dla gospodarki wapniowo-fosforanowej, zapobiegają odwapnieniu kości i szczególnie w czasie karmienie ważne, by nie doszło do jego niedoborów. Codzienna dieta w okresie laktacji powinna dostarczać ok. 1000-13000 mg tego pierwiastka.

Aby osiągnąć taką podaż w ciągu dnia powinno się spożywać ok. 3 porcji mleka i jego przetworów czyli np. szklankę mleka, 50g sera twarogowego i mały jogurt.

Zęby si nie popsują a kości nie odwapnią jeśli dieta będzie urozmaicona i nie będziemy bez potrzeby eliminować nabiału.

Dietę bezmleczną należy stosować tylko w przypadku, jeśli same mamy stwierdzoną alergię na białko mleka krowiego lub u niemowlęcia potwierdzono skazę białkową, alergię.

Jeśli rzeczywiście wasze dziecko będzie miało alergię na białko mleka krowiego to koniecznie wprowadźcie do diety inne produkty, które są jego źródłem np. suche nasiona roślin strączkowych, orzechy czy pestki.

Skaza białkowa – profilaktyka alergii

Kiedy byłam młodą mamą karmiącą dużo słyszałam, że nie powinnam jeść za dużo mleka lub zrezygnować z surowizny czy cytrusów, orzechów. Zdradzę wam tajemnicę: tydzień po urodzeniu mojego synka zjadłam całą garść pistacji. Czy synek ma na nie alergię – nie ☺

Nie ma żadnych wskazań, żeby eliminować białka mleka krowiego profilaktycznie w celach zapobiegania alergii. Stwierdzono, że dieta mamy w czasie karmienia piersią nie wpływa na ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej, egzemy lub innych objawów alergii u niemowląt.

Wyłączne karmienie piersią ogranicza ekspozycję na antygeny zewnętrzne, chroni przed infekcjami oraz wpływa na dojrzewanie śluzówki przewodu pokarmowego i rozwój mikroflory (dobrych bakterii) jelit co wpływa natomiast na modyfikacje odpowiedzi układu odpornościowego. A można przypuszczać ze to właśnie wpływa na ograniczenie ryzyka rozwoju chorób alergicznych. 

Zobacz również:

Nabiał – tuczy, szkodzi, wzmacnia?

Czy moje mleko może szkodzić? Dieta mamy karmiącej

Gluten-sruten – fakty i mity