Nasza pociecha jest niespokojna, ma wzdęty brzuszek, płacze. Czy to faktycznie kolka? Czy maluchowi może szkodzić mleko mamy? Czy dieta mamy karmiącej musi eliminować niektóre pokarmy?

Czy to co spożywamy może przyczynić się do wystąpienia kolek u naszej pociechy?

Odpowiedź brzmi: „Nie”. Kolka niemowlęca to powszechnie występujące zaburzenie o nieustalonej do tej pory jasnej przyczynie. Jest to jeden z najczęściej zgłaszanych przez rodziców problemów w ciągu pierwszych 3 miesięcy życia dziecka. Kolka nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia niemowlaka oraz ustępuje samoistnie.

Kolka u dzieci – związek z dietą mamy

Jest ona związana z niedojrzałością przewodu pokarmowego maluszka, a nie z tym, co zje jego mama.
A więc drogie mamy nie ma konieczności żebyście rezygnowały z mleka i przechodziły na dietę bezmleczną czy bezlaktozową, ponieważ nie udowodniono jej skuteczności.

A co z zakazem spożywania pokarmów smażonych czy kapusty?

Z niewiadomych przyczyn utarło się że karmiąc piersią nie można spożywać potraw smażonych, surowych warzyw czy warzyw kapustnych bo dziecko będzie bolał brzuch. Ale czy oby na pewno?

Jak dziś pamiętam jak sama byłam mamą karmiącą i którejś niedzieli zasiadłam do rodzinnego stołu w domu moich rodziców. Popatrzyłam na swój talerz a tam gotowany kurczak i ziemniaki – ze zdziwioną miną zerknęłam na talerze pozostałych a tam pyszczy kurczak pieczony w papryce.
Oczywiście smażonych potraw należy unikać zawsze ze względu na zasady racjonalnego żywienia. Jeśli jednak okazjonalnie skusisz się na kotleta u mamy na niedzielnym objedzie, twój maluszek od tego nie zachoruje.
W diecie mamy karmiącej należy pamiętać, że to, co spożywamy powinno być oparte na zasadzie różnorodności i zawierać produkty z różnych grup (warzywa, owoce, produkty zbożowe, mięso, ryby, nabiał, tłuszcze), przygotowane w różny sposób. Ograniczenie,
unikanie smażenia nie oznacza, że pozostaje nam tylko gotowanie. Mamy do wyboru gotowanie na parze, grillowanie na grillu elektrycznym, duszenie bez obsmażania i pieczenie.
Ważne by potrawy były smaczne i urozmaicone.

Pamiętajcie drogie mamy wasze mleko to skarb i na pewno nie szkodzi! 

Zobacz również:

Dieta a optymalizacja płodności – co jeść i jak jeść aby począć zdrowe dziecko

Czy potrawy z grilla są zdrowe? Jak grillować żeby się nie podtruwać?

Chcesz wiedzieć jak ćwiczyć aby zajść w ciążę? Zajrzyj tutaj ?