Czy łyk wina w ciąży to coś złego? Czy ochota na alkohol w ciąży coś oznacza? Czy to rzeczywiście szkodzi dziecku? Jak alkohol wpływa na nas a jak na dziecko. Zobacz film i zdecyduj. O zachciankach ciężarnej na własnym przykładzie opowie Ludmiła Podgórska, dietetyk w ósmym miesiącu ciąży;)

Ostatnio Polska włączyła się w międzynarodową kampanię przeciwko piciu alkoholu przez kobiety w ciąży.

„Too Young to Drink” (czyli: zbyt młode, by pić) to hasło międzynarodowej kampanii, która ma uświadomić, jak poważne mogą być konsekwencje picia alkoholu w ciąży. Kampania została uruchomiona z okazji Międzynarodowego Dnia FASD, który jest obchodzony 9 września.

Termin FASD (Fetal Alkohol Spectrum Disorder) określa zespół objawów, które mogą wystąpić u dzieci, których matki spożywały alkohol w czasie ciąży. Picie alkoholu w ciąży sprawia, że trunek przenika przez łożysko i działa także na rozwijające się dziecko. Po ok. 40 minutach od spożycia dziecko ma w organizmie takie samo stężenie alkoholu jak matka. Sposób reagowania na alkohol jest jednak inny. Dziecko nie ma jeszcze dobrze wykształconej wątroby, która w dorosłym organizmie metabolizuje alkohol.

Alkohol uszkadza najbardziej mózg, a w drugiej kolejności narządy wewnętrzne dziecka. Nawet przysłowiowy łyk wina w ciąży może mieść tragiczne skutki.  Kłopoty z nauką, koncentracją, a nawet słyszeniem i rozumieniem – to tylko niektóre z nich. Dziecko, którego matka piła alkohol w ciąży może ponosić tego konsekwencje przez całe swoje życie. Inne rysy twarzy czy nietypowe zachowanie mogą utrudniać mu nawiązywanie relacji i radzenie sobie w wielu codziennych sytuacjach.

FASD jest obecnie najczęstszą przyczyną upośledzenia umysłowego na Zachodzie. W Polsce każdego roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z FASD niż z zespołem Downa. A można temu całkowicie zapobiec. Jak? Metoda jest tylko jedna. Wystarczy całkowicie wyeliminować alkohol z diety w czasie ciąży. O tym przypominają organizatorzy kampanii, czyli ponad 60 organizacji z 30 krajów świata, w tym: European FASD Alliance, NO FAS – National Organisation Fetal Alcohol Syndrome, European Alcohol Policy Alliance i Azienda Ulss 9 Treviso.

picie-alkoholu-w-ciazy-moze-17055_l

Tekst źródłowy i foto: http://www.focus.pl/czlowiek/polska-walczy-z-piciem-alkoholu-w-ciazy-12988

Szukasz informacji na temat odpowiedniej diety w ciąży? Zajrzyj na mamaisport.pl, gdzie znajdziesz mnóstwo inspiracji, np.:

Smak na słodkie czyli dieta dla opornych

Cukrzyca ciążowa i jak sobie z nią radzić

Zbawienne picie wody w ciąży