Marta Mieloszyk – Pawelec, nasza ekspertka w dziedzinie urody i zdrowia kontynuuje wątek probiotyczny i radzi, jak dobrać probiotyki i czemu one właściwie służą.

Mamy w ciąży, po ciąży i ich małe dzieci są bombardowane informacjami o dobroczynnych właściwościach probiotyku „od wszystkiego”, a tymczasem probiotyk probiotykowi nierówny!

Każda z nas przynajmniej raz usłyszała poradę: „bierzesz antybiotyk, zażywaj przez 2 tygodnie jakiś probiotyk“.
Probiotyk nie może być jednak „jakiś”. Działanie probiotyku zależy od jego składu, czyli szczepów tzw. dobrych bakterii, czyli bakterii probiotycznych („probiotikos“ – dla życia) i od ilości szczepu w dawce (1-40 miliardów).

Probiotyki muszą być odporne na zmienne warunki w przewodzie pokarmowym (kwasowość żołądka, enzymy trawienne trzustki, żółć), aby dotrzeć do jelita cienkiego w pełni żywotne i w jak największej liczbie. Tylko taki probiotyk jest skuteczny i wywrze na organizm korzystny wpływ.

Bakterie probiotyczne muszą też mieć zdolność rozmnażania w organizmie, a żeby było to możliwe w odpowiedni sposób przyczepiają się do ścian jelit. To przyczepianie, czyli adherencja, jest przejściowe, probiotyki są eliminowane w ciągu kilku dni. Aby uzyskać zamierzony efekt terapeutyczny pacjent powinien przyjmować je trwale od około 3 do 6 miesięcy.

Żeby zagwarantować jakość probiotyku, najlepsze laboratoria tworzą „specjalne tory przeszkód dla bakterii“ – wyjątkowe testy kliniczne in vitro – konstruują sztuczne przewody pokarmowe, aby sprawdzić, czy bakterie docierają w odpowiedniej liczbie do jelita cienkiego oraz znakują je izotopami, aby sprawdzić, czy odpowiednio przyczepiają się do ściany jelit.

Probiotyki różnią się od siebie sposobem działania, ponieważ bakterie, które wchodzą w ich skład, mają różne właściwości, produkują szerokie spektrum substancji, np. witaminy, aminokwasy, tzw. bakteriocyny, czyli np. toksyny pozwalające usunąć candidę z organizmu.

Żeby dokładnie wiedzieć, na co działa dana bakteria, na opakowaniach probiotyków muszą być oznaczenia, które rozpozna specjalista. Jeśli tych informacji nie ma, nie wiemy, na co tak naprawdę działa dany probiotyk.

Na rynku jest dostępnych około 15 rodzajów probiotyków specjalistycznych w zależności od wskazań: na candydozę, dla osób często podróżujących, wspomagających rozwój układu immunologicznego u dzieci, wspierających leczenie infekcji, trądziku i alergii, na poprawę odporności u dzieci, wspomagających terapie u pacjentów z ciężkimi chrobami jelit, np. Leśniowski-Crohn.

Pozostałe materiały z cyku SUPERORGANIZM SUPERMAMY dostępne są tutaj:

Superorganizm supermamy: wstęp

Supereorganizm supermamy: bilans okołociążowy

Superorganizm supermamy: rozstępy

Jeśli chcecie wiedzieć więcej zapytajcie naszego farmaceutę.

Marta Mieloszyk-Pawelec

www.llifestylemed.pl