Jeśli staramy się o dziecko, bardzo ważne jest to, aby dopasować swoje treningi do cyklu miesiączkowego. Ćwicz w zgodzie z fazami cyklu.

Pierwszy etap cyklu: MIESIĄCZKA – Jak ćwiczyć podczas miesiączki?

Często czujemy się wtedy zmęczone, obniża się poziom energii, pojawia się senność, a także napięcia w dole brzucha.

Wszystkie dolegliwości podczas miesiączki sprawiają, że obszar w dole brzucha, również mięśnie dna miednicy, wymagają rozluźnienia, zastosowania miękkości i swobody w ćwiczeniach.

Bardzo dobrą pozycją jest pozycja w leżeniu na plecach, z podparciem. Możesz wykorzystać oddech torem brzusznym lub boczno-żebrowym. Cały czas starasz się rozluźniać okolice dołu brzucha.

W okresie menstruacji możesz wykonywać taką pozycję codziennie, ok 2-3 minut, szczególnie jeśli czujesz napięcie w dole brzucha.

Czego nie robimy podczas miesiączki?

Staraj się unikać ćwiczeń potęgujących napięcie w dole brzucha i miednicy np. klasycznych brzuszków. Unikaj również pozycji, w których nadmiernie unosisz biodra, aby krew podczas miesiączki nie cofała się.

Jeśli jesteś aktywną mamą, musisz wiedzieć, że zbyt intensywne treningi w czasie kiedy starasz się o dziecko, mogą utrudniać zajście w ciążę.

Obejrzyj pierwszą część cyklu JAK ĆWICZYĆ ABY ZAJŚĆ W CIĄŻĘ.

Świadome przygotowanie do ciąży to nie tylko zmiana nawyków treningowych, ale również modyfikacja diety czy codziennych praktyk związanych np. ze snem czy wypoczynkiem.

Nie wiesz od czego zacząć przygotowania do poczęcia dziecka? Zajrzyj do naszego kilkuczęściowego PORADNIKA PARTNERSKIEGO 🙂

A o diecie przed ciążą posłuchasz tutaj.